Objavljeno

EMMETT TEHNIKA

Jedinstvena metoda kojom se radi korekcija mišića ( koji bude facilitiran ili relaksiran ovisno o stanju mišića, odnosno ovisno o odgovoru pripadajućih proprioceptora ), te se nastoji djelovati i na dugoročniji boljitak pacijenta preko opuštanja mišićne i fascijalne napetosti, te na poticanje lučenja prirodnih endorfina, poboljšanja cirkulacije i limfne drenaže.

Mjesta na kojima se radi lagani pritisak su tzv. Emmett točke – mjesta preklapanja senzornih ili receptornih i mišićnih točaka.

Emmett tehnika provodi se kod svih dobnih uzrasta od djece do odrasle dobi, a toliko je nježna da je primjenjujemo i na tek rođenim bebama

   Najčešće INDIKACIJE za primjenu Emmett tehnike;

  • bol u vratnom ili lumbalnom dijelu kralježnice
  • ograničenje pokreta u bilo kojem zglobu
  • bol u ekstremitetima zbog skraćenja tetiva
  • cervicobrahijalni, cervicocefalni sindrom
  • lumboischialgija
  • trnjenje ruku ili nogu
  • priprema mišića prije operativnih zahvata
  • postooperativna rehabilitacija nakon prijeloma
  • priprema mišića za velike napore (pripremna tehnika za natjecanja kod sportaša)
  • problem sa sinusima
  • problemi s limfnim sustavom (koristimo Emmett limfnu drenažu).

BOWEN TEHNIKA

Bowen tehnika je manualna terapijska metoda koja se koristi  specijaliziranim pokretima na mekom tkivu u rješavanju biomehaničkih poremećaja.

Svojim djelovanjem može unaprijediti funkciju kralježnice i središnjeg živčanog sustava, čime se aktivira sposobnost tijela za ponovnim usklađivanjem i uravnoteženjem svih funkcija koje su u neravnoteži.

Cilj Bowen tretmana je napraviti ravnotežu na: mišićno-koštanom sustavu, visceralnom nivou ( organi ), mentalnom/emocionalnom planu, duhovnom planu

INDIKACIJE za primjenu Bowen tehnike: bolesti i tegobe mišićno – koštanog sustava (kosti, zglobovi, mišići, tetive i ligamenti), bolesti živčanog sustava (neurološke tegobe, pareze i paralize, multipla skleroza, cerebralna paraliza, distoni sindromi kod djece)

– Bowen se može provoditi i preventivno za podršku imunitetu, te kod sportaša za povećanje tjelesne spremnosti, izvedbe, a time i rezultata.

– problemi vezani uz stres (nesanica, anksioznost, glavobolja, poteškoće s probavom)

– kod alergije (rinitis), atme, depresija, migrena, tegobe čeljusnog zgloba, problemi začeća, kolike kod djece (grčevi)

MJERE OPREZA

Relativne mjere opreza prvih 12 tjedana trudnoće i trudnice sa komplikacijama.

Apsolutna kontraindikacija su procedure na prsima kod osoba sa elektrostimulatorom srca.

Tehnika je vrlo nježna i nema ograničenja s obzirom na dob pacijenata, te dijagnoze.


DRY NEEDLING tehnika

Dry needling je tehnika koja se koristi za liječenje miofascijalne boli i smanjenje napetosti mišića. Koristi se vrlo tanka iglica koja se inserira u mišić, točnije miofascijalni trigger point ili u vezivno tkivo u svrhu smanjenja boli.

INDIKACIJE; križobolje, radikulopatije, disfunkcije zglobova, tendinitisa, epikondilitisa, tenzijskih glavobolja, trzajnih ozljeda vrata i mnogih drugih patologija.

KONTRAINDIKACIJE; djeca mlađa od 12 godina, izražen strah od iglica, kognitivne poteškoće i nemogućnost adekvatnog informiranja, lokalno oštećenje kože u terapijskoj zoni, infekcije, limfedem, alergija na neki od metala od kojih je sastavljena iglica, osobe koje primaju antikoagulacijsku terapiju.


MIOFASCIJALNA RELAKSACIJA

Miofascijalna relaksacija je tehnika manualne terapije koja se primjenjuje djelovanjem ruku na točke kronične boli na svim dijelovima tijela (npr. kod artritisa, bolova u kralježnici…).

Ova tehnika također utječe na ljude koji pate od vrtoglavica i malaksalosti, glavobolja, bolova u zdjelici, sportskih ozljeda, već spomenutih kroničnih bolnih stanja, kroničnog umora, bolnih ožiljaka i dr., ali i kod anksioznih i depresivnih stanja.

Miofascijalna relaksacija je namijenjena opuštanju skupljene fascije i njenom vraćanju u normalno stanje.


KINESIOTAPING

Je elastična terapeutska traka s terapijskim biomehaničkim djelovanjem. Sačinjena je od posebnog materijala koji upotrebom kinesiotaping metode omogućuje optimalne rezultate.

U zadnje vrijeme kinesiotaping je postao sve popularniji u modernoj i sportskoj medicini zbog svoje jednostavne primjene i djelotvornosti. Čim je tijelo u pokretu traka djeluje kao pumpa – stimulira limfu, cirkulaciju, ispravlja mišićni rad itd.

Kinesiotaping lijepimo kada želimo djelovati na funkciju mišića (povećati mišićni tonus ili ga smanjiti),kada želimo korigirati funkciju zgloba (pasivna potpora, stimulacija propioceptora), smanjenje bolnosti, poboljšanje protoka i cirkulacije tekućina (npr. kada je protok limfe otežan zbog oštećenja tkiva).


PNF  vježbe

Proprioceptivna neuromuskularna facilitacija – PNF je filozofija liječenja koji se temelji na pretpostavci da svaki čovjek, i onaj sa poteškoćama, ima neiskorištene psihofizičke mogućnosti.

Cilj svakog liječenja je postići najviši nivo funkcioniranja te osamostaliti pacijenta u aktivnostima svakodnevnog života. Fizioterapeut motivira pacijenta, koristi zdravi dio tijela i na taj način djeluje na bolesno područje.

U PNF konceptu koriste se dijagonalni pokreti (ruku,nogu,glave…) u sve tri ravnine, i zbog toga dolazi do bržeg oporavka, povlačenja boli, jačanja mišića i povećanja opsega pokreta u odnosu na klasične metode razgibavanja.

PNF koncept se najčešće primjenjuje: kod svih povreda mišićno-koštanog sustava, odnosno kod ortopedskih (sportske povrede, bolovi u kralježnici i zglobovima, nakon prijeloma i operativnih zahvata, loše držanje kao posljedica skraćenih udova, skolioze, hiperkifoze, hiperlordoze, loša ravnoteža i balans kao i koordinacija ) i neuroloških oboljenja ( Multipla skleroza, Parkinsonova bolest, posljedice od ozljeda glave i kralježnice – Spinalne ozljede, Moždani udari, i dr.)


CLT vježbe

CLT koncept je baziran na mišićnim sinergijama i motornoj kontroli cijelog tijela istovremeno zbog čega dolazi do brzih i kvalitetnih rezultata. Radeći s CLT pristupom dolazi do uspostavljanja mišićnog balansa cijelog tijela s naglaskom na dio koji je problematičan za normalnu funkciju npr. stabilnost zgloba, pokretljivost, snagu ili  koordinaciju pokreta.

    Primjenjuje se kod:

1. Rehabilitacija mišićno-koštanih i neuroloških bolesti i stanja, te kod djece s nepravilnostima u držanju i/ili nedostacima u kretanju i koordinaciji ( skoliza, kifoza, moždani udar, bolovi u kralježnici, stanja nakon trauma i operativnih zahvata itd.)

2. Prevencija i / ili funkcionalni trening u sportu


Dinamička Neuromuskularna Stabilizacija ili DNS vježbe

To su kliničke vježbe koje u kratkom roku i na siguran način uspostavljaju narušenu stabilnost kralježnice i brojne druge poremećaje sustava za pokretanje.

Ono što DNS vježbe čini prepoznatljivima je ponovno prolaženje kroz dječje motoričke obrasce. Time se stvaraju promjene u središnjem živčanom sustavu (mozgu), koji nakon vježbi efikasnije upravlja posturom i pokretima.

DNS vježbe obuhvaćaju: vježbe mobilnosti, balansa, fleksibilnosti, stabilizacijske vježbe za kralježnicu, vježbe disanja.


STABILOMETRIJSKA PLATFORMA – ALFA

Alfa je moderna stabilometrijska platforma koja omogućuje procjenu ravnoteže i trening kod neuroloških i ortopedskih pacijenata. Ovaj uređaj pomaže u povećanju performansi pacijenata nakon ozljeda glave, moždanog udara te oboljelih od multiple skleroze, Parkinsonove bolesti i disfunkcije mišića. Dodatno, ubrzava oporavak nakon prijeloma i uganuća gležnja te iščašenja koljena i kuka. Stabilometrijska platforma također omogućuje liječenje bolesnika nakon amputacije donjih udova. Trening na platformi ima za cilj stimulaciju elemenata mišićno-koštanog i živčanog sustava odgovornih između ostalog za kontrolu ravnoteže.

PREDNOSTI stabilometrijske platforme:

-poboljšan osjećaj ravnoteže

-učenje pravilnog držanja

-poboljšana stabilizacija zglobova kroz proprioceptivnu reedukaciju

-poboljšana koordinacija mišića


TECAR terapija (WINBACK)

Tecar terapija na neinvazivan način potiče prirodne fiziološke procese u mišićno-vezivnom tkivu i pojačava prirodnu sposobnost regeneracije.

Potiče cirkulaciju, ublažava bolna i upaljena stanja te ubrzava zacjeljivanje.

Poboljšava staničnu opskrbljenost kisikom pa stoga i bolju pokretljivost bolnih područja. Ujedno povećava unutrašnju temperaturu tkiva što ubrzava oporavak i rehabilitaciju.
Tretmani Winback uređajem su ugodni, opuštajući s osjećajem nježnog dubinskog zagrijavanja. Mogu se koristiti i preventivno jer nakon teških fizičkih napora i sportskih natjecanja dubinska masaža Winback opremom opušta mišiće, vraća im biomehaničku funkciju i tonus.
Indikacija:
– sportske ozljede ( uganuća, rupture mišića, frakture… )
– pred i post operativne pripreme
– tretmani za smanjivanje oteklina, edema, upala.


UDARNI VAL ( SHOCKWAVE )

TERAPIJA UDARNIM VALOM ( Swiss Storz, extracorporeal shockwave therapy, ESWT) je neinvazivna terapijska metoda čiji se mehanizam djelovanja bazira se na akustičnim impulsima generiranim izvan tijela.

Energija se prenosi i fokusira unutar tijela do dubine 4-7 cm.

Mikrotraume koje izaziva udarni val dovode do smanjenja osjetljivosti receptora za bol te do povećanja lokalne cirkulacije (neovaskularizacija), što ubrzava procese cijeljenja u tretiranom tetivnom, mišićnom ali i koštanom tkivu ( liječenje kroničnih upala, stimulacija kolagena i rastvaranje nakupina kalcija ).

Vantjelesna terapija udarnim valom najčešće se primjenjuje u fizioterapiji, ortopediji i sportskoj medicini.

 Dobrobiti terapije udarnim valom:

  • kliničke studije – stupanj uspješnosti terapije iznad 75%
  • terapija udarnim valom ima izvanredan odnos uloženo/dobiveno
  • ne-invazivno rješenje za kroničnu bol u ramenu, leđima, petama, laktovima
  • terapija udarnim valom predstavlja novu tehnologiju sa medicinski dokazanim učincima bez anestezije, bez lijekova
  • bez nuspojava
  • glavna područja primjene: ortopedija, rehabilitacija, sportska medicina

LASER visoke energije

To je je najučinkovitija laserska terapija trenutno raspoloživa na tržištu.

Riječ je o revolucionarnoj tehnologiji baziranoj na dokazivim medicinskim principima koja pruža bezbolne i neinvazivne tretmane bez neželjenih nuspojava.

DJELOVANJE  TERAPIJSKOG  HYLT  LASERA :

To je jedini terapijski tretman koji uspješno potiče regeneraciju zglobne hrskavice.

  • Ima snažno analgetsko djelovanje – smanjuje bol
  • Smanjuje edeme i pospješuje vazodilataciju
  • Pozitivno utječe na regeneraciju kostiju, perifernih živaca i kože
  • Skraćuje vrijeme liječenja
  • Ima Biostimulativno djelovanje – brža obnova tkiva
  • Djeluje protiv upala i oteklina kod akutnih bolesti i degenerativnih kroničnih bolesti

INDIKACIJA

  • Artroza i degenerativna oboljenja hrskavice
  • Burzitis, sinovitis, kapsulitis, epikondilitis (teniski lakat)
  • Tendinitis i tenosinovitis (upala tetive i tetivne ovojnice), kalcificirajući tendinitis
  • Mišićne lezije (rupture, istegnuća)
  • Edemi i hematomi uzrokovani traumom
  • Lumbago (akutna i kronična bol u LS kralježnici)
  • Sportske ozljede i cijeli niz akutnih i kroničnih bolnih stanja

 

KONTRAINDIKACIJE – Tumori i tumorozna oboljenja, akutni tromboflebitis, pacemaker, krvarenje i sklonost krvarenje, trudnoča, zone rasta kostiju kod djece, epilepsija


MAGNETSKA INDUKCIJA

Brze promjene jakosti elektromagnetnog polja induciraju električnu struju u neuronu. Ovaj fenomen se naziva ELEKTROMAGNETNA INDUKCIJA.

Kad električna struja dosegne određenu vrijednost, takozvani  neuron postiže akcijski potencijal. To uzrokuje depolarizaciju neuronskih stanica, što na kraju dovodi do potpune mišićne kontrakcije.

  • Bezbolna i jedina neinvazivna metoda za stimulaciju dubokih mišića
  • Nova, inovativna metoda za terapiju boli sa 3 Tesla magnetnim poljem.
  • Bez kontaktna stimulacija mišića i živaca
  • Jednostavno lociranje motoričke točke s ručnim aplikatorom koji omogućuje učinkovitu stimulaciju-
  • Terapija se izvodi bilo ručno ili u odsutnosti terapeuta, postavljanjem aplikatora na tijelo ili učvršćivanjem na postolje.
  • Pripremljeni protokoli za obavljanje terapije na temelju dijagnoze ili vrste tkiva s mogućnošću postavljanja prilagođenih protokola

TERAPIJSKI UČINCI – analgetski, miorelaksacijski,    spazmolitički ( poboljšava cirkulaciju u tretiranom području, poboljšava reapsorpciju acidoznih metabolita koji uzrokuju bolnu iritaciju ), vazodilatacijski učinak, antiflogistički, antiedematozni i trofički učinak.

 INDIKACIJE – bolesti i ozljede lokomotornog aparata ( akutne i kronične ), upalne degenerativne reumatske bolesti, neuralgije, sportske povrede.

 KONTRAINDIKACIJE – Pacemaker, tumorozna oboljenja,krvarenja, akutni cirkulatorni poremećaji, trudnoća, koronarna insuficijencija, akutne infekcije i gljivične bolesti.